W dniach 14-16 maja odbędą się I Łódzkie Dni Żeglarskie „Łódź na horyzoncie”. Impreza zapowiada się naprawdę ciekawie, organizatorzy zadbali bowiem o różnego rodzaju atrakcje dla wodniaków i ich rodzin. Warto zawinąć do portu zwanego Łodzią, aby tam właśnie rozpocząć sezon.

 

Chcemy powrócić do łódzkich tradycji spotkań żeglarskich, zintegrować środowisko. — opowiada Zuza Adamska, przedstawicielka organizatora imprezy — Od lat przecież odbywa się w Łodzi Kubryk (Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską, w tym roku już 26. edycja), mieliśmy targi Boatshow, które cieszyły się wielkim powodzeniem, ale przeniesiono je do Poznania. Postanowiliśmy wypełnić lukę po nich, ale poza targami żeglarskimi i sportów wodnych zaproponować odwiedzającym szereg atrakcji kulturalnych. Tegoroczny Kubryk odbędzie się w ramach Łódzkich Dni Żeglarskich „Łódź na horyzoncie”, miłośników szant z pewnością ucieszy lista gwiazd, które wystąpią na scenach I Łódzkich Dni Żeglarskich (m.in. Roman Roczeń, Cztery Refy, Mechanicy Szanty, Banana Boat). Zapraszamy również na niezwykły przegląd filmów związanych z żeglarstwem, dużą wystawę unikatowych modeli niepływających, warsztaty i szkolenia, a także spotkania ze znanymi żeglarzami, m.in. Nataszą Caban, która niedawno wróciła z samotnego rejsu dookoła świata oraz z kapitanem Januszem Zbierajewskim. Wszystko to odbywać się będzie w klimatycznych halach klubu Wytwórnia (dawnej siedzibie łódzkiej wytwórni filmów fabularnych).

Podczas I ŁDŻ zostanie także zaprezentowany wyjątkowy projekt „Zobaczyć Morze”, dzięki któremu osoby niewidzące i z dysfunkcjami narządu wzroku mogą posmakować morskiej przygody na rejsach Zawiszą Czarnym, podczas których stanowią połowę załogi. Odwiedzający będą mieli możliwość obejrzeć filmy i fotografie z rejsów w ramach projektu (w programie m.in. przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego nakręconego podczas 3. edycji projektu), porozmawiać z ich pomysłodawcami oraz widzącymi i niewidzącymi uczestnikami.

Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych — w programie dla dzieci m.in. zajęcia na prawdziwej łodzi, poszukiwanie skarbów, gry i zabawy z prawdziwym piratem, spektakl w wykonaniu Zejmana i Garkumpla pt. „Przygód kilka morskiego wilka”.

Wygląda na to, że łódzcy żeglarze znaleźli świetny sposób na przeczekanie „zimnej Zośki”. W ramach odpoczynku od prac bosmańskich przed pierwszym rejsem w sezonie warto wybrać się z rodziną na żeglarski weekend w centrum Polski. Cała naprzód, kierunek — Łódź!

Szczegóły dotyczące I Łódzkich Dni Żeglarskich „Łódź na horyzoncie”: www.lodznahoryzoncie.pl.