570 90 90 60 biuro@sulejowski.pl

Tereny nadrzeczne, a zwłaszcza okolice Zbiornika Sulejowskiego, szczególnie w okresie wakacyjnym przyciągają wielu spragnionych kontaktu z przyrodą mieszkańców miast. Występuje wtedy masowy napływ biwakowiczów, wędkarzy, plażowiczów, amatorów sportów wodnych itp. Niestety każdy usiłuje dojechać samochodem jak najbliżej wody, nad samym brzegiem rozbić namiot i…często tam zostawia swoje śmieci. Wszystko to dzieje się w strefie ochronnej wyznaczonej wokół zbiornika i jego dopływów w celu ochrony zasobów wody pitnej.

 

Zakazy wjazdu pojazdów na tereny chronione, w tym leśne, są nagminnie łamane. Jest to jeden z najbardziej widocznych przejawów antropopresji na terenach nadrzecznych.
Śmieci pozostawiane przez 'turystów’ to zjawisko nieodłącznie związane z intensywną rekreacją. W strefach odpadów pozostawionych przez człowieka dominują zwykle opakowania: butelki, puszki po konserwach i napojach oraz wszrchobecne butelki PET. Czasami śmieci są 'utylizowane’ na miejscu – pali się je w ogniskach lub zakopuje pod najbliższym krzakiem. Oba sposoby prowadzą jednak do zanieczyszczenia środowiska i stanowią naruszenie prawa.
Zima się kończy…Z utęsknieniem czekamy na wiosnę, lato i…wakacje…Zastanówmy się, czy robimy wszystko w zgodzie z otaczającą nas naturą. Chodź raz wybiegnijmy w przyszłość i pomyślmy w jakim środowisku będą żyć kolejne pokolenia…