Rzeka Pilica – jest rzeką z własnym i wyrazistym charakterem posiada wyjątkowo wartki, jakby wciąż pilący nurt (stąd jej nazwa). Silnie meandrujące koryto Pilicy tworzy wiele malowniczych wysp, rozlewisk i zakoli. Szerokie koryto rzeki (80-120 m) sprzyja częstym przerzutom nurtu.

Na obszarze powiatu tomaszowskiego Pilica ma kilka odcinków przełomowych: w okolicach Tomaszowa – Brzustówki, Inowłodza, Żądłowi oraz Gapinina. Pilica uchodzi za jedną z najszybszych nizinnych rzek Europy. Nazwa rzeki wywodzi się od nazwy miejscowości„Pilca”, położonej u źródeł rzeki (wg J. Augustyniak).

 Najpopularniejsze trasy spływów kajakowych:

·                    Tomaszów – Spała – Inowłódz

Trasa ma około 19 km długości i jest stosunkowo łatwa. Czas spływu to około 4 godziny. Rozpoczyna się na terenie Ośrodka „Przystań” w Tomaszowie Maz. i biegnie przez Spałę aż do OSiR-u w Inowłodzu.

·                    Tomaszów – Fryszerka

Jest to łatwa trasa o długości 21 km, czas spływu to około 4,5 godziny. Za mostem w Inowłodza przez kamienisty przełom nurt dość znacznie przyspiesza.

Kilkadziesiąt metrów za Zakościelem, za wyspą, spływ ma swój koniec wyjściem do stanicy ZHP na Fryszerce.

·                    Tomaszów – Mysiakowiec

Długość trasy 29 km, czas spływu około 6 godzin.

·                    Tomaszów – Gapinin

Długość trasy 35 km, czas płynięcia około 7 godzin.

·                    Tomaszów – Nowe Miasto n/Pilicą

Trasa dwudniowa o długości około 51 km. Pierwszy dzień z noclegiem we Fryszerce za Inowłodzem, spływ kończymy dnia drugiego za mostem drogowym w Nowym Mieście n/Pilicą.